لکه گیری مواد مختلف اسرار و نکات ریز خانه داری (1)

این نکنه را توجه داشته باشید که اگر برای لکه گیری از آب باید استفاده کنید حتما از آب سرد استفاده کنید چون آب گرم باعث ثابت ماندن لکه میشود. 

لکه سفیده تخم مرغ : هیچ وقت آن را با آب گرم نشویید .محل لکه را با آب سردکاملا بشویید.

لکه بر روی سفره پارچه ای: اگر سفره تان بر اثر چربی لکه روش افتاده با شستن هم احتمالا پاک نمیشه. سفره را بعد از شستن در آفتاب بیاندازید تا یک روز کامل آفتاب به آن بخورد.نور خورشید به احتمال زیاد لکه هارا میبرد.

 لکه خون بر روی لباس:محل لکه را زیر آب سرد پر فشار قرار دهید.لکه از بین میرود.اگر لکه باز هم از بین نرفت بعد از شستن با آب سر روی لکه نشاسته ذرت بمالید و آن را در آفتاب قرار دهیدبعد از خشک شدن نشاسته  لباس را بشویید لکه ناپدید می شود.

لکه های آب در گلدان: مقداری سرکه و نمکغلیظ داخل گلدان بریزید تا چند ساعت بماند.جرمها در محلول حل میشودو گلدان تمییز میشود.

 

لکه خودکار:برای از بین بردن لکه خودکار اسفنجی را آغشته به شیر کنید و روی محل بمالید .لکه پاک میشود.

لکه چسب:اگر چسب بر روی لباس شما ریحت و سفت شد. یک تکه پارچه را با سرکه خیس کنید و بر روی چسب بگذارید.چسب از حالت سفتی درمی آید و از لباس جدا میشود.

لکه روغن:برای پاک شدن لکه روغن لباس را بلاففاصله با پودر ماشین لباس شویی بشویید. به احتمال بسیار زیاد لکه از بین می رود.

لکه زنگ بر روی لباس:یک لیمو ترش را نصف کنید و یک نصفه آن رابا نمک آغشته کنید و بر روی لکه بمالید.پس از پاک شدن لکه لباس را با آب بشویید.

لکه آدامس : برای کندن آدامس از روی مو 2 راه است:1--یک تکه یخ بر روی آدامس چند بار بکشید تاسفت شود  سپس آدامس را از مو جدا کنید.2-کمی کرم مرطوب کننده بهمان قسمت مو بکشید سپس با یک دستمال خشک همان قسمت را به پایین بکشید چند بار این کار را بکنید تا آدامس از مو  جدا شود. 

 

پاک کردن لکه شمع از روی وسایل چوبی

در این حالت، لکه شمع را نباید با وسایل نوک تیز پاک کرد ؛ چون لوازم چوبی را خراش می دهد. کافی است قسمت لک شده را با آب گرم بشویید و بلافاصله با یک تکه پنبه پاک کنید.

پاک کردن شمع از موزائییک

ابتدا کمی سرکه گرم را روی لکه بریزید. سپس با کف صابون ولرم آن را بشویید و آب بکشید و بلافاصله با یک تکه پارچه خشک کنید.

پاک کردن لکه شمع از روی پارچه

برای برطرف کردن لکه شمع از پارچه، در دو طرف یک پارچه کاغذ خشک کن قرار داده و روی آن اتوی داغ بگذارید. شمع از پارچه جدا شده و جذب کاغذ خشک کن می شود.

پاک کردن لکه شمع از روی فرش

روی قسمتی از فرش که شمع ریخته، یک تکه روزنامه یا کاغذ خشک کن قرار دهید و اتوی گرم روی آن بگذارید تا لکه جذب کاغذ شود. این عمل را چند بار تکرار کنید تا لکه به کلی از بین برود. البته این کار را خیلی با دقت انجام دهید تا فرش نسوزد. در آخر، اگر باز هم جای لکه باقی ماند، آن را با الکل تمیز کنید.

پاک کردن لکه شمع از روی کاغذ دیواری

 

بعضی از انواع کاغذ دیواری ها غیرقابل شستشو هستند. اگر قطره شمع بر روی کاغذ دیواری چکید، به وسیله یک کارد قسمت های شمع را از دیوار جدا کرده و سپس با یک مداد پاک کن ، جای لکه را تمیز کنید.

 

 

 

 

 

 

/ 3 نظر / 207 بازدید
ساقی

سخــت است ببـــازی تمــــامــــ احـساس پاکـت را و هنــــوز نفهمـیده باشی اصلــــا دوستـــت داشــت ؟؟؟

نفیس

سلام خانم خییییییییلی ممنون از اینکه تجربیاتت رو با دیگران به اشتراک میذاری. خیلی استفاده کردم[گل]

دلارام

سلام به منم سر بزنhttp://khanoomekhoneh.persianblog.ir/